17 Nisan 2013 Çarşamba

İşler arttıkça biz mutlu oluyoruz...

En son kanolalar açmaya başladı dedik. Kanolaların açması ile son 10 günde arılar hemen hemen 3-4 çıta civarı ilerledi. Bu hafta kısmetse dengeleme yapılacak. Halen zayıf arılar olduğu gibi kata gelmiş durumda arılar da var. Kanola hızlı geldi ama havalar 2-3 gündür soğuk ve yağışlı. Aslında bu iyi oluyor. Kanolada sürekli sıcak hava olduğunda arı da bala yükleniyor. Bu sefer de bal stokları artıyor. 3 yıl önccesini hatırlıyorum da kanola sonrası arıyı sağmak zorunda kalmıştık. Hava arada soğuk yapıp yağmur yaptığında birikenler tüketilmeye başlıyor. Kata gelmiş durumda olan arılara haliyle kat atıyoruz ama halen havalar soğuk olduğundan alt katın bir kısmına kadar çuval ile örtmeye devam ediyoruz. Bu uygulamanın bir değişik şekli de çuvalı üst kattan alt kata doğru alım çıtaları içeriden sarmak şeklinde yapılabilir.


İşte yukarıdaki resim ise kanolanın marifeti. Bu arılardan çıta isteyenlere en son Pazar günü çıta verilmesine rağmen Çarşamba günü tekrar çıta istiyor. Bu arı bereket çabuk yakalanmış. Bazı arılarda bir gün kadar geç kalındığında komple petek olduğu zamanlar da var. 

Ve başka bir kaçak. Bilmiyorum diğer arıcı arkadaşlar böyle bir manzara görünce üzülür mü yoksa sevinir mi? Ben özellikle bu dönemde görünce seviniyorum. Tabi bu son resim biraz fazla olmuş ama yine de bu arının sağlıklı olduğunun belirtilerinden biri. Çıta ver gelişeyim diyor arı.

Hep güçlü arı fotoğrafı koyacak değilizya. Arada zayıflar da va tabiki. Yukarıda da bahsettiğim gibi bu hafta sonu arılar arasında çıta al ver yaparak denge kurulacak.

Haliyle arı da çoğalmak için eliden geleni ardına koymuyor. Hava soğuk olduğunda çıta çekmek istemedim arıdan ama bu fotoğraflanan arıda 5 çıta kadar kapalı yavru var ki bunun anlamı bu arı bu hafta sonu veya hafta başına kat ister.Aynı çıtaya yakından bakınca üst kısımdaki kanola balı fark ediliyor. Normalde bu tip çıtaların üst kısımlarındaki bal hava açıkken sırlanmaya başlamıştı.3 gün hava kapalı gidince sırlar da açılmaya başladı. Eğer hava sıcak devam etseydi şimdi üst kısımlar da sırlı bal olacaktı.

2 yorum:

Taşkın ÖZŞAHİN dedi ki...

arılarınızın maşallahı var
çok guçlu arılar
başarılar kolay gelsin

zeusfaber dedi ki...

Teşekkür ederim. Sağolun..